لمراسک کلمه ای روسی است

لمراسک در اصل کلمه ای روسی است و در فرهنگ لغت دهخدا به آبادی پای کوه معنی شده است.

روستای لمراسک مرکز بخش کلباد از توابع شهرستان گلوگاه می باشد و از چندین محله به نام های پایین محله، بالا محله، خراسان محله، جُگی محله، گدارمحله و حسن آباد تشکیل شده است.در ضمن روستای کوچکی در قسمت غربی لمراسک، به نام سیّد محله وجود دارد که از هر لحاظ وابسته به لمراسک می باشد.

 

روستای لمراسک در ابتدا شهر بوده وه در قسمت جنوب غربی روستای کنونی قرار داشت و استخری (جغرافیادان بزرگ مسلمان ) در کتاب المسالک و الممالک (تألیف 340 هجری قمری ) خود آن را یکی از شهرهای مهم هخامنشیان قلمداد کرده است. اما بر اثر حملات دشمنان و یا بر اثر حوادث طبیعی تخریب شد. همچنین در هیچ منبعی اطلاعاتی درباره پیدایش روستای لمراسک وجود ندارد و ریش سفیدان محل هم از آن اطلاعی ندارند.

 

 

 

 

/ 6 نظر / 22 بازدید
مرتضی

سلام دوست عزیز. بزرگترین پایگاه وب سایت های ایرانی راه اندازی شد!!!با عضویت در این سایت می توانید به معرفی تعداد نامحدود وب سایت هایتان بپردازید و لینک تمام مطالب وب سایت هایتان را در این پایگاه عظیم ثبت کنید و در معرض دید عموم قرار دهید.با این کار آمار وب سایت های شما روزانه بیشتر می شود... با عضویت در این پایگاه و ثبت وبسایت+مطالب وب سایت هایتان ما را در این راه یاری نمایید. منتظر شما دوست عزیز هستیم. *در صورت امکان ما را لینک کنید www.todaylinks.org

احمد

سلام محسن جان چی شده که نیومدی کلوب مشکلی پیش اومده ؟ منتظرت هستم

امیر

عجبا

آشنا

سلام آقا محسن همیشه آرزو داشتم یه همچین فضایی و مهمتر از اون وقت کافی داشتم می تونستم با چنین اقداماتی دین خودمو نسبت به لمراسک عزیز ادا کنم. شاید هم در آینده این کار رو کردم. یه پیشنهاد دارم. یه فراخوان بدید عکس و مطلب و ... در مورد لمراسک جمع کنید و برای تشویق در این کار مطالب رو به نام ارسال کننده درج کنید. راستی سید محله از کی تا حالا روستا شده، همین حرفا رو میزنید که بندگان خدا سید محله ای ها دچار توهم استقلال شدند. ان شاءا... همیشه موفق باشی.

پس شما این اطلاعاتو از کجا بدست آوردین؟؟؟ جالبه .....

علی اصغر مس

سلام اقای صابری به نظرمن بی انصافیه که میگیدسیدمحله بکی ازروستاهای لمراسکه اگه اینطوری هست چرانه عکسی نه مطلبی ازاین روستای سیدمحله توی سایت نذاشتی؟واقعامشخصه که این روستامظلوم واقع شدحیف اون دکترهایامعلمها یامردم متدین این روستا.راستی به اون اشنا که بهتون نظر دادبگیدهمیشه سید محله روستا بوده وهست متاسفم براشون